Menu
School Logo
Language
Search

Governors Details

Governing Body of Copthorne CE Junior School

 

Our Governing Body consists of 13 members and operates with a committee structure

 

Summary of Governors: 5 Co-Opted (Vacancy)
  3 Foundation (Vacancy)
  1 Headteacher
  1 Staff (Vacancy)
  1 Local Authority
  2 Parent (Vacancy)

 

Details of the Governing Body 2020-2021

 

Full name of Governor Governor Category Date of current appointment of election Source of appointment (where appropriate) Term of Office & Area of Resonsibility Declaration on register of business & pecuniary interest, details of governorship at other schools Remarks
Mr Mario Monella Co-Opted 27 .11.2019 Governing Body 4 years Nil  
Mr Richard Polley Co-Opted 18.03.2018 Governing Body 4 years Nil  
Mrs Frances Strickley Co-Opted 22.01.2019 Governing Body

4 years

Vice Chair of Governors

Nil  
Miss Fionna Thomson Co-Opted 21.05.2019 Governing Body 4 years Nil  
Mr David Wheatley Co-Opted 22.01.2019 Governing Body 4 years Nil Resigned  November 2020
Mrs Margaret Jones Foundation 14.02.2018 Diocesan Board of Education on the recommendation of the Parochial Church Council of the Parish of Copthorne 4 years Nil Resigned prior to 1st meeting
Rev Willem Mauritz Ex Officio Foundation 31.08.2018 Incumbent of the Parish of Copthorne ongoing Nil  
Mr Sam Willard Foundation (formally an Associate Member 21.01.20-29.10.2020) 30.10.2020 Diocesan Board of Education on the recommendation of the Parochial Church Council of the Parish of Copthorne 4 years Nil  
Mr Charles McCarthy Local Authority 17.07.2018 West Sussex Local Authority nomination

4 years

Chair of Governors

Nil  
Mrs Aelwen Lavictoire Parent 20.10.2017 n/a 4 years Nil  
Mrs Joanna Francis Headteacher 01.09.2016 n/a ongoing Nil  

 

Details of the Quality & Standards Committee 2020-2021

 

Aelwen Lavictoire - Chair
Joanna Francis
Charles McCarthy
Mario Monella
Frances Strickley
Sam Willard

 

 

Details of the Governing Body 2019-2020  

 

Full name of Governor Governor Category Date of current Appointment or Election Source of Appointment (where appropriate) Term of Office/Roles within GB Attendance at full GB Meetings* Declarations on register of business & pecuniary Interest, details of governorship at other schools Remarks
Mr Richard Polley Co-Opted 18.03.2018 Governing Body 4 years 
Health & Safety Governor 
Pay Panel
5 of 6 Nil  
Mrs Frances Strickley Co-Opted 22.01.2019 Governing Body

4 years

Vice Chair of Governors

6 of 6 Nil  
Miss Fionna Thomson Co-Opted 21.05.2019 Governing Body 4 years 6 of 6 Nil  
Mr David Wheatley Co-Opted 22.01.2019 Governing Body 4 years 6 of 6 Nil  
Mrs Margaret Jones Foundation 14/02/18 Diocesan Board of Education on the recommendation of the Parochial Church Council of the Parish of Copthorne 4 years 3 of 6 Nil  
Rev Willem Mauritz Ex Officio Foundation 31.08.2018 Incumbent of the Parish of Copthorne ongoing 3 of 6 Nil  
Mr Charles McCarthy Local Authority 17.07.18
West Sussex Local Authority Nomination

4 years

Chair of Governors 

5 of 6

Nil  
Mrs Aelwen Lavictoire Parent 20/10/2017 n/a
4 years 
 
6 of 6 Nil  
Mrs Joanna Francis Headteacher 01.09.2016 n/a ongoing 6 of 6 Nil  
Mr Sam Willard Associate member 21.01.2020 Governing Body ongoing pending Diocesan approval as a Foundation Governor 2 of 4 Nil  

 

 

Details of the Quality & Standards Committee 2019-2020

 

Full Name of Governor Attendance at Committee Meetings*
Aelwen Lavictoire - Chair 1 of 1
Joanna Francis 1 of 1
Margaret Jones 1 of 1
Charles McCarthy 1 of 1
Mario Monella 1 of 1
Frances Strickley 1 of 1

 

* Attendance during last academic year ending 31 August 2020

Top